ODTÜ - SUNY Programlarını Yeni Kazanan Öğrenciler İçin Önemli Bilgiler

Üniversite kayıt işleminin e-devlet üzerinden yapılması esastır.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılından itibaren Üniversite kayıtları şahsen evrak teslimi şeklinde yapılmamaktadır. Bu kapsamda, Üniversiteye gelmenize ve herhangi bir evrak teslimi yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

 

Kayıt işlemleriniz için lütfen aşağıdaki maddeleri dikkatle inceleyiniz.

ÖNEMLİ TARİHLER

11-16 Ağustos 2017

YGS ve LYS ile önlisans ve lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerin e-devlet üzerinden ilk kayıtları

14-18 Ağustos 2017

YGS ve LYS ile önlisans ve lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerden e-devlet kaydı yaptıramayanlar için ODTÜ 2017 ÖSYS Kayıt Programı  üzerinden kayıt işlemleri

18-22 Eylül 2017

Yurt Kayıtları

14-23 Ağustos 2017

YGS ve LYS ile önlisans ve lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerin ODTÜ 2017 ÖSYS Kayıt Programına veri girişi

Öğrenciler İngilizce Sınav tercihlerini ve yurt başvurularını program üzerinden yapacaklardır. Kayıt Programı üzerinden kayıtlarını tamamlayan öğrenciler, 23 Ağustos 2017 günü saat 17.00’a kadar İngilizce Sınav tercihleri ile yurt başvurularına ilişkin bilgi değişikliklerini program üzerinden yapabilirler. Başvuru programları 23 Ağustos 2017 saat 17.00 itibariyle kapatılacaktır.

14 Ağustos-25 Eylül 2017

YGS ve LYS ile önlisans ve lisans programlarına yerleştirilen öğrenciler, burs başvurularını program üzerinden yapacaklardır. Kayıt Programı üzerinden kayıtlarını tamamlayan öğrenciler, 25 Eylül 2017 günü saat 24.00’a kadar burs başvurularını program üzerinden yapabilir. Burs başvuru programları 25 Eylül 2017 saat 24.00 itibariyle kapatılacaktır.

28 Ağustos 2017’den itibaren 

YGS ve LYS ile önlisans ve lisans programlarına yerleştirilen, e-devlet ve ODTÜ 2017 ÖSYS Kayıt Programından kayıtlarını tamamlayan öğrencilerin kimlik kartlarının dağıtılması

29 Ağustos-13 Eylül 2017

18 EYLÜL 2017 tarihli YDYO İngilizce Yeterlik Sınavına girecek öğrencilerin başvuru tarihi (başvuru programları saat 17:00 itibariyle kapatılacaktır )

*

YGS ve LYS ile önlisans ve lisans programlarına ek kontenjandan yerleştirilen öğrencilerin e-devlet ve ODTÜ 2017 ÖSYS Kayıt Programı üzerinden kayıtları

2-3-4 Ekim 2017

Burs Mülakatları (Saat:09.00 – 17.00)

11-15 Eylül 2017

Yeni kabul edilen Uluslararası lisans öğrencilerinin üniversiteye kayıtları

18 Eylül 2017 

YDYO İngilizce Yeterlik Sınavı 

(Sabah Oturumu: 10:00; Öğleden Sonra Oturumu: 14:00; yarım saat önce sınav yerinde olunmalıdır.)

(*Lisans programlarına yeni yerleştirilen öğrenciler

* Temel İngilizce Bölümü öğrencisi olup yönetmelik çerçevesinde sınava girme hakkı olanlar

* Temel İngilizce Bölümü öğrencilerinden ilişiği kesilmiş durumda olup, yönetmelik çerçevesinde sınav hakkı bulunanlar

* ODTÜ 3., 4. sınıf öğrencileri

* Diğer lisansüstü başvuruları

* 35. madde kapsamındaki öğrenciler için)

22 Eylül 2017

Temel İngilizce Bölümü Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı (saat 10:30) (yarım saat önce sınav yerinde olunmalıdır)

18 - 22 Eylül 2017

Lisansüstü programlara kabul edilen öğrencilerin ön kayıt işlemleri

18 - 22 Eylül 2017

Lisansüstü programlara kabul edilen uluslararası öğrencilerin ön kayıt işlemleri

25 - 26 Eylül 2017

IS 100 Muafiyet Sınavı

26 Eylül 2017

Yurtların Açılışı

26 – 27 Eylül 2017

Temel İngilizce Bölümü’ne yeni gelen öğrenciler için Oryantasyon Programı

27 – 29 Eylül 2017

Etkileşimli kayıtlar ve danışman onayları (önlisans, lisans ve lisansüstü programlar)

28 Eylül ve 30 Eylül 2017

Yeni önlisans ve lisans öğrencilerine Üniversite ve Bölümlerin tanıtım programı

29 Eylül 2017

Uluslararası Öğrenciler İçin Oryantasyon Programı

2 Ekim 2017

Üniversite Açılış Töreni saat: 10:00 (9:40 ve 10:40 dersleri yapılmayacaktır)

Derslerin Başlaması (önlisans, lisans ve lisansüstü programlar ile Temel İngilizce Bölümü

9 Ekim 2017

YDYO İngilizce Yeterlik Sınavı

Sabah Oturumu: 10:00; Öğleden Sonra Oturumu: 14:00; yarım saat önce sınav yerinde olunmalıdır)

*Lisans programlarına yeni yerleştirilen öğrencilerden geç kayıt olanlar

*Lisans programlarına yeni yerleştirilen uluslararası öğrenciler

12 Ekim 2017

Temel İngilizce Bölümü Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı

(Saat: 10:30; yarım saat önce sınav yerinde olunmalıdır)

*Lisans programlarına yeni yerleştirilen öğrencilerden geç kayıt olanlar

*Lisans programlarına yeni yerleştirilen uluslararası öğrenciler

19 Ocak 2018

Temel İngilizce Bölümünde derslerin kesilmesi

8 Şubat 2018

Derslerin Başlaması (Temel İngilizce Bölümü)

1 Haziran 2018

Temel İngilizce Bölümünde derslerin kesilmesi

*ÖSYM tarafından ilan edildikten sonra belirtilecektir.

KAYIT İŞLEMLERİ

 

İnternet Üzerinden Kayıt

11-16 Ağustos 2017 tarihlerinde https://www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz e-devlet üzerinden kayıt işleminizi tamamlayınız. E-devlet şifresi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden alınabilir. Kayıt işleminin e-devlet üzerinden yapılması esastır. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılından itibaren Üniversite kayıtları şahsen evrak teslimi şeklinde yapılmamaktadır. Bu kapsamda, Üniversiteye gelmenize ve herhangi bir evrak teslimi yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Ancak, TC kimlik numarasına sahip olmama, yurt dışında bulunduğundan e-devlet şifresi alamama, halen bir başka yükseköğretim kurumuna kayıtlı olma veya lise diploması kontrolü nedeniyle e-devlet üzerinden ilk kayıt işlemini tamamlayamama gibi durumlarda, kayıt işleminizi 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında https://osyskayit.metu.edu.trinternet adresinde yer alan ODTÜ 2017 ÖSYS Kayıt Programı üzerinden tamamlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden kayıt işlemini (e-devlet üzerinden veya ODTÜ 2017 ÖSYS Kayıt Programı üzerinden) yapmayan öğrencilerin yerleştirildiği programa kayıt hakkının kaybolacağını ve yerlerine ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacağını önemle hatırlatırız.

Üniversiteye kayıt işlemleri internet üzerinden yapılacağından öğrencilerimizin sadece kayıt işlemi için kampusa gelmelerine gerek kalmayacaktır. Kayıt işlemi için herhangi bir belge sunulmayacaktır.

 

ODTÜ Sistemine Bilgi Girişi

İnternet üzerinden kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimiz, 14-23 Ağustos 2017 tarihleri arasında https://osyskayit.metu.edu.tr internet adresine girerek; aşağıda belirtilen bilgi girişlerini yapacaktır. Bu işlemi yapmayan öğrencilerimiz üniversitemiz yurtlarından yararlanamayacaklar, kimlik kartlarını alamayacaklar ve İngilizce Yeterlik Sınavına girme veya eşdeğer bir uluslararası sınav sonucu ile doğrudan kabul edildikleri lisans programı birinci sınıfına girme hakkını kaybedeceklerdir.

İnternet üzerinden kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimiz, 14 Ağustos-25 Eylül 2017 tarihleri arasında https://osyskayit.metu.edu.tr internet adresine girerek burs başvurusunda bulunabilirler. Başvuru işlemini yapmayan öğrencilerimiz Üniversitemiz burs olanaklarından yaralanamayacaklardır.

Programda zorunlu olarak doldurulması gereken KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ giriniz.

ODTÜ kampusunda yer alan yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler YURT BAŞVURULARI başlığı altındaki bilgileri dolduracaktır. Bilgi girişi yapmadan önce ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü’nün http://yurtlar.metu.edu.tr/ web adresinde yer alan bilgileri (Üniversite kampusunda yer alan öğrenci yurtları, yurtlara başvuru ve yurt kayıtlarına ilişkin bilgiler) dikkatlice inceleyiniz.

ODTÜ Burs ve Yardım Komitesinin organizasyonunda dağıtılan burslardan yararlanmak isteyen öğrenciler BURS BAŞVURULARI başlığı altındaki bilgileri dolduracaktır. Bilgi girişi yapmadan önce http://oidb.metu.edu.tr/ web adresinde BURS VE YARDIM başlığı altında yer alan bilgileri (burs ve yardım olanakları, burs başvurularına ilişkin bilgiler) dikkatlice inceleyiniz.

ODTÜ’de eğitim öğretim dili İngilizce olduğundan İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI ile ilgili tercihinizi yapınız. Tercihin belirtilmesi zorunludur. Tercihinizi yapmadan önce “İNGİLİZCE SINAVLARI” başlığı altında yer alan bilgileri dikkatlice inceleyiniz. 

 

Öğrenci Kimlik Kartları

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimiz http://oidb.metu.edu.tr/ogrenci-kimlik-kartlari web adresinde yer alan açıklamaları okuduktan sonra https://portal.metu.edu.tr/group/sayfa/akillikartbilgi programı üzerinden 23 Ağustos 2017tarihine kadar kimlik kartı başvurusu yapacaktır. Kimlik kartları, 28 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında dağıtılacaktır. Öğrenci kimliğinizi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz ederek alabilirsiniz.

 

Etkileşimli Kayıtlar

Temel İngilizce Hazırlık sınıfından muaf olarak doğrudan birinci sınıfa başlayacak olan öğrenciler ayrıca önemli tarihler başlığı altında belirtilen tarihlerde etkileşimli kayıt işlemlerini yapacak ve danışman onayı alacaktır. Bilgilere http://oidb.metu.edu.tr/etkilesimli-kayitlar web adresinden ulaşılabilir.

 

İNGİLİZCE SINAVLARI

ODTÜ’de eğitim öğretim dili İngilizcedir. Bu nedenle tüm öğrencilerin İngilizce yeterliklerini belgelemesi gerekir. Öğrencilerin İngilizce yeterlikleri, ODTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan İngilizce Yeterlik Sınavı (İYS) ile belirlenir. Ayrıca Üniversite Senatosu tarafından belirlenen uluslararası İngilizce yeterlik sınav (TOEFL, IELTS) sonuçları da kabul edilebilir. Bu sınavların eşdeğerliklerine ait bilgilere aşağıdaki internet adresinden ulaşılabilir.

http://oidb.metu.edu.tr/odtu-tarafindan-kabul-edilen-ingilizce-yeterlik-sinavlari-es-degerlik-tablosu

İngilizce seviyesi yetersiz olan öğrenciler Temel İngilizce Hazırlık sınıfına devam edebilir. İngilizce seviyesinin yeterli olduğu belgelenen öğrenciler doğrudan birinci sınıfa başlayabilir.

Üniversiteyi yeni kazanan tüm öğrencilerin https://osyskayit.metu.edu.tr internet adresinden İngilizce Yeterlik Sınavına ilişkin tercihlerini belirtmeleri gerekmektedir.

İngilizce yeterlik sınavında yeterli puanı alamayan (birinci sınıfa kayıt yaptırmaya hak kazanamayan) öğrenciler İngilizce Hazırlık Sınıfında düzeylerine göre yerleştirilmek üzere ayrıca 22 Eylül 2017 Cuma günü Temel İngilizce Bölümü Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavına (saat 10:30) girecektir.

Tercihlerinizi elektronik ortamda belirtmeden önce aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

 

İngilizce Yeterlik Sınavı: 18 Eylül 2017 Pazartesi günü saat 10.00 ve 14.00’te olmak üzere iki oturumludur. Sınav saatinden yarım saat önce sınav salonunda hazır bulunmanız gerekmektedir. Sınavın amacı, öğrencinin İngilizce bilgisinin birinci sınıfa başlamak için yeterli olup olmadığını ölçmektir. Doğrudan birinci sınıfa başlamak isteyen öğrenciler bu sınava girecektir. İngilizce Yeterlik Sınavında başarılı olan öğrenciler birinci sınıfa kayıt yaptırmak zorundadır. Sınavda başarılı olduktan sonra (birinci sınıfa kayıt yaptırmaya hak kazandıktan sonra) vazgeçmek ve İngilizce Hazırlık sınıfına devam etmek mümkün değildir. İngilizce eğitim yapan lise mezunlarının bu sınava girmeleri önerilir. İngilizce Yeterlik Sınavında 85 ve üzeri not alan öğrenciler lisans programındaki zorunlu İngilizce dersi ENG 101’den kredili olarak (AA notu ile) muaf olurlar. Muaf olunan ders için verilen AA notu ve kredisi öğrencilerin “genel not ortalaması” na katılır, “dönem not ortalaması” hesabına katılmaz.

 

Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı: 22 Eylül 2017 Cuma günü saat 10:30’da tek oturumlu olarak yapılmaktadır. Sınav saatinden yarım saat önce sınav salonunda hazır bulunmanız gerekmektedir. ODTÜ’ye ÖSYS veya eşdeğeri sınavlar ile yerleştirilen ve İngilizce yeterliğini belgeleyen öğrenciler dışındaki tüm öğrenciler bu sınava girecektir. Bu sınav Hazırlık sınıfında eğitim görecek öğrencilerin İngilizce düzeylerini saptamak ve bu düzeylere göre gruplandırmak üzere yapılmaktadır.

 

Uluslararası Sınavlar: Son iki yıl içinde alınmış, uluslararası geçerliliği olan belgeler de İngilizce Yeterlik Sınavı yerine kabul edilir. Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen sınavlar TOEFL IBT ve IELTS sınavlarıdır. Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen uluslararası sınavlardan İngilizce Yeterlik Sınavında 85 puan karşılığına gelen puan sunan öğrenciler ENG 101 dersinden genel not ortalamalarına katılmak üzere AA notu ile “kredili” muaf olurlar. Sınavlarla ilgili verilen bilgilerin doğruluğu araştırılır ve gerçeğe aykırı bilgi veren öğrenciler hakkında ilgili yönetmelik ve mevzuat çerçevesinde işlem yapılır.

 

Eski ODTÜ Öğrencileri (Birinci veya üst sınıfa başlamaya hak kazanmış olanlar): Son iki yıl içinde (2015-2016 ve 2016-2017 akademik yıllarından birinde) ODTÜ’de öğrenci olup birinci veya daha üst sınıflarda olan ve 2017 ÖSYS veya eşdeğeri sınavlar ile üniversitemizi yeniden kazanan öğrenciler İngilizce Hazırlık sınıfından muaf olurlar. SUNY öğrencileri de dahil olmak üzere tüm öğrenciler için “ODTÜ Tarafından Kabul Edilen İngilizce Yeterlik Sınavları Eş Değerlik Tablosu” takip eden linkte yer almaktadır.  http://oidb.metu.edu.tr/odtu-tarafindan-kabul-edilen-ingilizce-yeterlik-sinavlari-es-degerlik-tablosu

 

Eski ODTÜ Öğrencileri (İngilizce hazırlık sınıfında iken ayrılanlar): Temel İngilizce Bölümüne kayıt yaptırıp bir veya iki akademik yıl sonunda başarısız olan ya da akademik yılı tamamlamadan ayrılan ve ÖSYS veya eşdeğeri sınavlar ile yeniden yerleştirilen öğrenciler bir defaya mahsus olmak üzere, yalnızca bir akademik yıl için Temel İngilizce Bölümü Hazırlık Sınıfına devam edebilir.

 

Sınav Yerleri:

 

Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı: Yabancı Diller Yüksekokulu (YDYO), Temel İngilizce Bölümü binalarında yapılacak, sınava girecek öğrenci isimleri ve sınav yerleri sınavdan önceki gün YDYO internet adresinde duyurulacaktır.

 

İngilizce Yeterlik Sınavı: Üniversitenin değişik binalarında yapılacak ve sınava girecek öğrencilerin isimleri ve sınav yerleri sınavdan önceki gün YDYO internet adresinde duyurulacaktır.

 

YURT OLANAKLARI

Üniversite kampusunda yer alan öğrenci yurtları, yurtlara başvuru ve yurt kayıtlarına ilişkin bilgilere Yurtlar Müdürlüğü’nün aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://yurtlar.metu.edu.tr/

 

 

BURS OLANAKLARI

Burs ve yardım olanakları ile burs başvurularına ilişkin bilgilere http://oidb.metu.edu.tr/burs-ve-yardim-basvurulariinternet adresinden ulaşılabilir.

 

 

ÖĞRENCİ KATKI PAYI / ÖĞRENİM ÜCRETİ

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı öğrenci katkı payı / öğrenim ücretlerine ilişkin karar Bakanlar Kurulu tarafından ilan edildiğinde aşağıda belirtilen adreste duyurulacaktır.

http://oidb.metu.edu.tr/katki-payi-miktarlari

 

Öğrenim ücreti ödemekle yükümlü olan öğrenciler (ODTÜ-SUNY Uluslararası Ortak Programı öğrencileri) bankaya ödeme yaparken mutlaka öğrenci numaralarını belirtmeli, öğrenci numaralarını dekont üzerine işletmelidir. Öğrencilerin bankadan aldıkları dekontlar Mühendislik Merkez Binası 10. Kattaki SUNY Koordinasyon Ofisi'ne getirilmeli ya da suny@metu.edu.tr adresine mail olarak gönderilmelidir.

Ödemeler, kayıtlar sırasında kampus içindeki banka şubelerinden yapılabilir. Gerekçeli durumlarda ödeme iadesi işlemlerinde ödeme dekontunun sunulması zorunlu olduğundan ödeme dekontunun bir kopyasının öğrenci tarafından saklanması önerilir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yükseköğrenim gören öğrencilere öğrenim kredisi / burs vermektedir. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler kredi / burs başvurularını www.kyk.gov.tr internet adresi aracılığı ile yapabilir ve sonuçlarını da aynı adresten öğrenebilir.

Öğrencilerin kredilerinin kesinleşmesi için, senetlerini noterler aracılığıyla onaylatıp süresi içinde Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne (Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ANKARA) elden teslim etmeleri gerekir.

Senetlerini teslim etmiş ve kredileri kesinleşen öğrencilerin listesi Ocak ayından itibaren Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde (www.kyk.gov.tr) ilan edilir.

 

 

ODTÜ BİLİŞİM HİZMETLERİ

Üniversite içinde bilgisayar ortamında yapacağınız işlemlerde kullanmak üzere, kullanıcı kodu ve şifre edinme, Bilişim Servisleri tanıtım broşürü, kampusta kullanabileceğiniz bilgisayar laboratuvarları vb. bilgilere Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

https://faq.cc.metu.edu.tr/tr/sss/yeni-kayit-olan-ogrenciler

 

 

ÖĞRENME VE ÖĞRETMEYİ GELİŞTİRME UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

Öğrenme ve Öğretmeyi Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖGEM) üniversite öğrenme ortamının geliştirilmesine katkıda bulunur. Bu amaçla öğrencilere akademik, sosyal, kişisel ve mesleki gelişimlerini destekleyen hizmetler sunar. Merkez ve sunduğu hizmetlere ilişkin bilgilere aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://ogem.metu.edu.tr/

 

  

“ARAMIZA HOŞ GELDİNİZ” VE TEMEL İNGİLİZCE BÖLÜMÜ ORYANTASYON PROGRAMI

Üniversitemizi yeni kazanan öğrencilerimize akademik, sosyal, kişisel ve mesleki anlamda destek olan Öğrenme ve Öğretmeyi Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖGEM)’in hizmet ve etkinliklerini tanıtır. Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://ogem.metu.edu.tr/

Üniversitemizi yeni kazanan öğrencilerimize Temel İngilizce Bölümü’nün amacı, ders süreci, kuralları ve işleyişi ile ilgili bilgi verir. Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://dbe.metu.edu.tr

 

 

ÜNİVERSİTE YAŞAMINA UYUM PROGRAMI

Üniversitemizi yeni kazanan öğrencilerimizin ODTÜ kampusuna uyumunu desteklemek amacıyla hazırlanan Üniversite Yaşamına Uyum Programına ilişkin bilgilere ÖGEM’in aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://ogem.metu.edu.tr/

 

  

ÜNİVERSİTE VE BÖLÜMLERİN TANITIM PROGRAMI

Yeni öğrencilerimizin Üniversite yaşamına daha çabuk uyum sağlaması, üniversite yönetimini, bölümlerini ve öğretim elemanlarını tanıması, yeni arkadaşlarla kaynaşması için hazırlanan Oryantasyon Programına ilişkin bilgilere Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://halkilis.metu.edu.tr/

 

 

SAĞLIK HİZMETLERİ

ODTÜ kampusunda yer alan Sağlık ve Rehberlik Merkezi, merkeze başvuru, sağlık hizmetlerinden yararlanma vb. bilgilere Sağlık ve Rehberlik Merkezi’nin aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://srm.metu.edu.tr/

 

 

ENGELSİZ ODTÜ BİRİMİ

Engelsiz ODTÜ Birimi ve faaliyetlerine ilişkin bilgilere Engelsiz ODTÜ Birimi’nin aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://engelsiz.metu.edu.tr/

 

 

TEMEL İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMI

Temel İngilizce Hazırlık Programına devam edecek olan öğrenciler için, İngilizce Yeterlik Sınavı, Seviye Tespit ve Yerleştirme Sınavı, programa devam ve başarı koşulları vb. bilgilere Yabancı Diller Yüksekokulu’nun aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://ydyom.metu.edu.tr/

 

 

İNGİLİZCE YETERLİK SINAVINA HAZIRLIK KURSU

İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olmak üzere Yeterlik Sınavına hazırlama amacı ile verilen 90 saatlik yoğun İngilizce Yeterlik Sınavına Hazırlık Kursuna ilişkin bilgilere Yabancı Diller Yüksekokulu’nun aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://ydyom.metu.edu.tr/duyuru/ingilizce-yeterlik-sinavina-hazirlik-kursu-0

 

 

IS 100 DERSİ

Öğrencilere üniversitedeki eğitimleri sırasında, kişisel ve iş yaşamlarında kullanabilecekleri temel bilgisayar eğitimi vermek üzere hazırlanan IS 100 dersine ilişkin bilgilere Enformatik Enstitüsü’nün aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://ii.metu.edu.tr/

 

 

ASKERLİK İŞLEMLERİ

Erkek öğrenciler için askerlik mevzuatı, askerlik erteleme işlemleri vb. bilgilere Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://oidb.metu.edu.tr/askerlik-islemleri-0

 

 

AKADEMİK TAKVİM

Üniversite Senatosu tarafından onaylanan Akademik Takvime aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://oidb.metu.edu.tr/akademik-takvim

 

 

ÜNİVERSİTEDEKİ DERSLİKLER VE BİNALARI

Üniversite kampusundaki derslikler ve bu dersliklerin bulundukları binalara ilişkin bilgilere Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://oidb.metu.edu.tr/derslikler-0

ODTÜ kampus haritasına aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

http://www.metu.edu.tr/system/files/odtu-kampus-haritasi.pdf

 

 

ÜNİVERSİTEYE ULAŞIM

Üniversiteye ulaşımla ilgili bilgilere aşağıdaki web adreslerinden ulaşılabilir.

http://www.metu.edu.tr/tr/ulasim

http://www.metu.edu.tr/tr/konum-ve-yerleske

 

 

ODTÜ MEZUN DERNEKLERİ

ODTÜ hakkında merak ettiklerinizi bizzat mezunlarından öğrenmek için, varsa yaşadığınız ildeki ODTÜ Mezun Dernekleri ile iletişim kurabilirsiniz. Mezun derneklerinin iletişim adreslerine aşağıdaki web adresinden ulaşılabilir.

 

http://www.odtumd.org.tr/index.php/mezunlar-konseyi/dernek-ve-subeler