İngilizce Öğretmenliği (TEFL)

Programın Adı

İngilizce: Liberal Studies with a Concentration on English Language Teaching
Türkçe: ODTÜ-SUNY Ortak Lisans İngilizce Öğretmenliği Programı

Program Koordinatörü: Doç. Dr. Nil Korkut Naykı

Ofis: EF-B30

E-mail: nkorkut@metu.edu.tr

Tel: +90 312 210 75 33 

http://fle.metu.edu.tr/

 

Programın Amacı

Günümüzün değişen ekonomik ve sosyal koşulları geleneksel öğretmen yetiştirme modellerinin dışına çıkan disiplinlerarası eğitim programlarının önemini artırmıştır. Bu anlayıştan yola çıkarak, ODTÜ ile SUNY-New Paltz arasında oluşturulan ortak lisans programı ilk olarak 2004-2005 akademik yılında öğrenci kabul etmiştir. Bu programın öğrencileri, lisans eğitimleri süresince hem Türkiye’nin hem de ABD’nin saygın eğitim kurumlarında öğrenim görmekte; iki farklı kültürü deneyimleyip karşılaştırma olanağı bulmakta; ODTÜ’de aldıkları dil temelini New Paltz’da, İngilizcenin doğal ortamında geliştirmektedir. Öğrenciler, iki üniversitenin sunduğu olanaklar sayesinde modern öğretmenlik eğitiminin tüm alt alanlarını kapsayan temel dersleri almanın yanı sıra ilgi duydukları alanlarda yoğunlaşmalarını sağlayacak zengin seçmeli dersler yelpazesinden yararlanabilmektedir. ODTÜ’den alınan İngilizce Öğretmenliği diploması ve SUNY New Paltz’dan alınan “Liberal Studies: Language, Literature and Culture” (İnsan ve Toplum Bilimleri) diploması, profesyonel bilgi ve beceri sentezine zemin oluşturmaktadır. Bununla beraber program, mevcut öğretmen yetiştirme programlarının zorunlu bir öğesi olan ve Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü tüm öğretmenlik formasyon derslerini kapsamaktadır.

 

Program

Hazırlık

1. sınıf

2. sınıf

Yaz Okulu I

3. sınıf

Yaz Okulu II

4. sınıf

ODTÜ

ODTÜ

ODTÜ

SUNY New Paltz

SUNY New Paltz

SUNY New Paltz

ODTÜ

 

 

İş Olanakları

Mezunlarımız, İngilizce Öğretmenliği diploması sayesinde Türk eğitim sisteminin her düzeyinde İngilizce öğretmenliği yapmakta; “İnsan ve Toplum Bilimleri” programında sunulan eğitim kapsamında aldıkları psikoloji, sosyoloji, felsefe, dilbilim ve edebiyat dersleri sayesinde ek bir bilgi birikimine sahip olduklarından, kamu ve özel sektörde turizm, bankacılık, halkla ilişkiler, insan kaynakları, reklamcılık, çevirmenlik gibi dil ve sosyal bilgi gerektiren alanlarda iş bulabilmektedir. Mezunlarımızdan bazıları, Boğaziçi Üniversitesi, University of Kent ve University of Maine gibi önde gelen üniversitelerde lisansüstü eğitimlerini tamamlayıp akademik kariyerlerine devam etmektedir.

Program Dersleri

 

İlk Yıl (ODTÜ)

Güz

Kredi

Bahar

Kredi

TEFL 171

Yazılı Anlatım I

3

TEFL 172

Yazılı Anlatım II

3

TEFL 173

Eleştirel Okuma ve Düşünme I

3

TEFL 174

Eleştirel Okuma ve Düşünme II

3

TEFL 175

Sözlü İletişim I

3

TEFL 176

Sözlü İletişim II

3

TEFL 177

Edebiyata Giriş

3

TEFL 178

İngilizce Öğretiminde Yaklaşımlar

3

ENG 105

TOEFL Hazırlık I

-

TEFL 273

Dilbilime Giriş I

3

EDS 200

Eğitim Bilimlerine Giriş 

3

ENG 106

TOEFL Hazırlık II

-

TURK 103

Türkçe: Yazılı İletişim

2

TURK 104

Türkçe: Sözlü Anlatım

2

IS 100

Bilgi Sistemleri Uygulamalarına Giriş

-

 

 

 

İkinci Yıl (ODTÜ)

Güz

Kredi

Bahar

Kredi

TEFL 274

Dilbilime Giriş II

3

TEFL 271

Dil Edinimi

3

TEFL 275

İngiliz Edebiyatı

3

TEFL 278

İngilizce Öğretim Yöntemleri II

3

TEFL 277

İngilizce Öğretim Yöntemleri I

3

TEFL 280

İngiliz Romanı I

3

TEFL 279

Sözcük Bilgisi

3

TEFL 282

İngilizce Dil Yapısı

3

TEFL 281

Araştırma Yöntemleri

3

TEFL 286

İngilizce-Türkçe Çeviri

3

HIST 2201

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I

-

HIST 2202

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi II

-

Yaz Okulu I (New Paltz)

Yaz

Kredi

 

EDS 38365

Eğitim Psikolojisi

3

 

Seçmeli ders

3

Üçüncü Yıl (New Paltz)

Güz

Kredi

Bahar

Kredi

SED 356

Öğretim Teknolojileri

3

EDS 340

Eğitimin Sosyolojik ve Felsefi Temelleri

3

SED 577

Uygulamalı Dilbilim I

3

SED 453

Ölçme ve Program Geliştirmeye Giriş

3

 

Matematik (Seçmeli ders)

3

SED 333

İngilizce Öğretimi ve Değerlendirme

3

 

Alan dersi

3

SED 580

Uygulamalı Dilbilim II

3

 

Alan dersi

3

 

Alan dersi 

3

 

Doğa Bilimleri (Seçmeli ders)

3

 

Alan dersi

3

Yaz Okulu II (New Paltz)

Yaz

Kredi

 

 

Alan dersi

3

 

Alan dersi

3

Dördüncü Yıl (ODTÜ)

Güz

Kredi

Bahar

Kredi

TEFL 487

Materyal Uyarlama ve Geliştirme

3

TEFL 490

Öğretmenlik Uygulaması

5

TEFL 489

Çocuklara İngilizce Öğretimi

3

TEFL 492

İngiliz Şiiri

3

TEFL 491

İngiliz Tiyatrosu

3

TEFL 491

İngiliz Romanı II

3

EDS 304

Sınıf Yönetimi

3

TEFL 496

İngilizce-Türkçe Çeviri

3

EDS 424

Rehberlik

3

EDS 416

Türk Eğitim Sistemi ve Okul Yönetimi

3

 

Programın Uygulama Esasları

1. Programa kabul edilen öğrenciler eğitimlerinin 1. 2. ve 4. yıllarında ODTÜ'de, 3. yılında ve 2 yaz döneminde ise SUNY-New Paltz'da ders almaktadır. Programa öğrenci kabulü, ÖSYS çerçevesinde gerçekleştirilir; ders geçme ve disiplin konularında öğrencinin ders almakta olduğu üniversitede geçerli olan yönetmelikler ve bu üniversitedeki akademik kurulların kararları esas alınır. Programı başarıyla bitiren öğrencilere ODTÜ ve SUNY-New Paltz tarafından iki ayrı diploma verilecektir. Programa kabul edilecek öğrencilerin ödeyecekleri harçlar, ODTÜ ve SUNY-New Paltz tarafından birlikte saptanır. 

2. Programa kabul edilen öğrenciler ODTÜ'de 87 ve SUNY-New Paltz'da 48 kredi alırlar. 

3. Sözkonusu program mevcut İngilizce Öğretmenliği Lisans Programından tamamen bağımsızdır. Bu program çerçevesinde verilecek dersler öğrencilere ayrı grup olarak, farklı saat ve mekanlarda verilecektir. 

4. Programda açılan dersler, istinai durumlar dışında ilgili bölümlerin tam zamanlı öğretim elemanları tarafından verilecektir. 

5. Programın uygulanmasında ODTÜ'nün genel uygulamalarına tam bir uygunluk gözetilmektedir. Bu çerçevede, önerilen programın öğrencileri ODTÜ'de okuyacakları 1. sınıfta kredili derslerin yanı sıra Bilgisayar Teknolojileri ve Uygulamalarına Giriş, Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi derslerini kredisiz zorunlu ders olarak almaktadırlar. 2. sınıfta ise, Türkçe derslerini zorunlu olarak ve kredili alırlar.

Öğrencilerin New Paltz'da alacakları "Psychology of Human Learning" dersi Milli Eğitim Bakanlığı'nın öngördüğü Gelişim ve Öğrenme, "Computers in the Classroom" dersi Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme, "Sociological and Philosophical Foundations of Education" dersi Okul Deneyimi II, Introduction to Curriculum and Assessment dersi ise Öğretimde Planlama ve Değerlendirme derslerine denk kabul edilmektedir. Böylece öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın şart koştuğu öğretmenlik formasyon derslerini tamamlamış olurlar.

6. Bu programdan mezun olan öğrenciler, SUNY-New Paltz'dan "Liberal Studies" lisans diplomasını alacakları için, orada okuyacakları 3. senelerinde, programda belirtilen diğer derslere ek olarak, "major" diye adlandırılan dersleri akademik danışman yardımıyla ekte sunulan listeden seçmektedir. Ayrıca, SUNY'nin koyduğu kurallar gereği, öğrenciler, ODTÜ İngilizce Öğretmenliği programında bulunmayan matematik, fen bilimleri ve sanat gibi dersleri de SUNY-New Paltz'da almaktadır.