Sıkça Sorulan Sorular

1)    Burs olanakları nelerdir?

Bu programlar için, ilgili yerleştirme (YKS) puanına bağlı olarak öğrenim ücretine yönelik sınırlı sayıda kısmi burs verilmektedir. Ayrıca, program süresince üstün başarı gösteren öğrenciler için de burs olanağı sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Burs Olanakları sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

2)    Amerika'ya gitmek için önkoşul var mı?

Evet, var. Öncelikle, ODTÜ'de öğrenim gördüğünüz dönemdeki akademik başarınızın yeterli olması gerekir. Akademik başarınızın yeterli sayılabilmesi için ağırlıklı not ortalamanız (CGPA) 2.00’nin üzerinde olması gerekmektedir. İkinci olarak, İngilizce dil yeterlik belgesini (TOEFL veya IELTS) sağlamanız gerekir. Üçüncü olarak, Amerikan vizesi almak için gerekli işlemleri zamanında tamamlamanız gerekir. 

3)    İngilizce yeterlik belgesi nedir?  

SUNY kampusunda öğrenime başlayabilmek için, gerekli olan TOEFL veya IELTS puanını almanız gerekmektedir. Farklı programlar, farklı TOEFL puanı istemektedir; bu puanları program koordinatörünüzden ve Eğitim Dili bölümünden öğrenebilirsiniz. Ayrıca, TOEFL belgesinin Amerikan vize işlemlerinin tamamlanmasına izin verecek şekilde önceden (Bir sonraki Güz döneminde SUNY'e gidebilmek için önceki Şubat ayı ortasına kadar) sağlamanız gerekir. 

 

4)  Vize için gerekli işlemler nedir?  

Öncelikle New York'taki üniversiteniz tarafından sizden istenen belgelerin zamanında tamamlanıp gönderilmesi gerekmektedir. Bu belgeler (TOEFL/IELTS notunuz, lise transkriptiniz, öğrenim ücretlerini karşılamak için bir bankadan alınan, mali durumunuzun yeterli olduğunu gösteren bir belge ve kayıt için gerekli diğer belgeler) ABD'deki üniversiteniz tarafından onayladıktan sonra size bazı ek formlar ve vize almanız için gerekli olan I-20 belgeniz gönderilecektir. Uluslararası ortak lisans programına kabul edilen öğrenciler ABD'de öğrenim görmek için gerekli vizeyi almakla yükümlüdür ve öğrenciler ABD vizesi alabilmek için gerekli koşulları yerine getirmelidirler. Türk ve Amerikan program koordinatörleri vize başvurularında öğrencilere yardımcı olacaklardır.

 

5)  ABD'ye gitmek için yeterli akademik başarı nedir?   

ODTÜ'de geçerli olan akademik kurallar gereğince genel not ortalaması ve/veya dönem not ortalaması 2.00'nin altında olan lisans öğrencileri başarısız sayılırlar. Başarısız öğrencilerden ikinci ve daha üst dönem öğrencisi olanların öğrenimlerine devam edebilmeleri için kayıtlı bulundukları dönem sonu itibariyle genel not ortalamalarının en az 2.00 olması gerekir. Kayıtlı bulunduğu dönem sonunda genel not ortalaması 2.00'den daha düşük olan ikinci ve daha üst dönemdeki bir öğrencinin daha önce almadığı bir dersi alabilmesi için genel not ortalamasını 2.00'e çıkartması gerekir. Bu durumdaki öğrenciler, genel not ortalamalarını belirtilen düzeye çıkartıncaya kadar ODTÜ'de, daha önce aldıkları dersleri tekrarlamak durumunda kalırlar. Başarısız öğrencilerden genel not ortalaması 2.00'nin altında olmayan; ancak ODTÜ'de çok sayıda dersten başarısız oldukları için SUNY'de gerekli sayıda ders alamayacak öğrencilerin de SUNY Kampusu'na gitmeleri mümkün olmayabilir. İkinci grup öğrencilerin durumu, program koordinatörlerinin görüşü, Fakülte Yönetim Kurulu ve Rektörlüğün kararıyla kesinleşir.

 

6) Bu sene öğrenim ücretleri ne kadar olacak?    

Katkı payı ücretleri hakkında bilgi Ücretler adresinde yer almaktadır.

 

7) Yurtta kalmak zorunlu mu? Yurtta kalırsam tanıdığım bir arkadaşımla kalma şansım var mı? 

Amerika'da geçirdiğiniz süre boyunca yurtta kalmanız zorunlu olmamakla birlikte önerilmektedir. Yurtta kalmak, yeni arkadaşlar edinmeniz, kampusun sunduğu olanaklardan daha kolay ve daha fazla yararlanmanıza, yaşama daha çabuk uyum sağlamanıza katkıda bulunacaktır. Ayrıca yurtta kalmanız durumunda, elektrik, su, yakıt, ulaşım gibi giderlerden ve zaman kaybından kurtulabileceksiniz. 

Yurtta tanıdığınız bir arkadaşınızla kalma şansınız var. Ancak yabancı dilinizi geliştirebilmeniz, farklı kültürlerden insanları daha iyi tanımanız ve onların yaşayış şekillerini öğrenebilmeniz açısından yabancı bir arkadaşla kalmayı tercih etmeniz yararınıza olacaktır. 

 

8) Yaz okuluna kalabilir miyim? Kalabilirsem, ne kadar ücret ödemem gerekiyor?  

ODTÜ Yaz Okulu'nda SUNY derslerinin en az 5 öğrenci olması durumunda açılması düşünülebilir. ODTÜ Ankara Kampusunda öğrenim gören öğrenciler (hazırlık hariç) yaz okulu ücretlerini normal ODTÜ öğrencileri için belirlenen kredi başına ücret miktarına göre yapacaklardır, ancak ücretler SUNY hesaplarına yatırılmalıdır.

 

9) 4 yıllık eğitimim boyunca yapılacak olan ücret artışlarından etkilenecek miyim? 

Evet, bu ÖSYM Kılavuzu'nda da yazıyor.  

 

10) “General Science Requirement” dersini almasak olmaz mı? Burada alamaz mıyız?  

SUNY derecesi almak için "General Education (GenEd)" derslerini tamamlamanız gerekir. Burada alınacak bir dersin SUNY GenEd dersi yerine sayılıp sayılamayacağına sorusuna program koordinatörleri cevap verebilir.  

 

11) Vize alamazsak ne olur? 

Vize almakta bir sorun yaşayacağınız zannedilmemektedir. Böyle bir durumda, Türkiye'de veya başka bir ülkede eşdeğer bir programa yatay geçiş için başvurabilirsiniz. Yatay geçiş mümkün olamazsa, YÖK'e başvurarak Türkiye'deki eşdeğer bir programa yerleştirme yolunu deneyebilirsiniz.  

 

12) New York JFK Havaalanı'ndan New Paltz ve Binghamton Kampuslarına ulaşım nasıl olacak?

Seyahatinizi grup olarak ayarlayıp kampus koordinatörlerinizi varış tarihiniz konusunda zamanında haberdar etmeniz durumunda toplu transferler ayarlanacaktır.